Kehribar Tesbihin Gerçek olduğu Nasıl Anlaşılır?


Kehribar Tesbihin Gerçek olduğu Nasıl Anlaşılır? Kehribar Testi Nasıl Yapılır

1-Aseton Testi

Birkaç damla asetonu kulak çöpü gibi bir şey ile kehribarın üzerine bırakın, aseton buharlaştığında gerçek kehribar bundan etkilenmeyecektir, sahte kehribar ise yapışkan hale gelecektir. Sahte kehribar ise parmak iziniz üzerinde kalacaktır. Bu aynı zamanda sentetik reçine, kopal ve benzeri plastik ürünler için de iyi bir testtir. Hatta Muratic asit bıraksanız bile gerçek kehribar bundan zarar görmeyecektir.

2- Ultra viyole ışık Testi.

Ultraviyole ışığa maruz kalan gerçek kehribar florasan bir yansıma şeklinde tepki verir. Mavi sarı renk ve tonajlarında bir rengi karanlık ortamda gerçek kehribardan yansıma olarak alabilirsiniz. Sahte kehribar ise mat renk alarak bir yansıma vermez.

3- Çizme Kazıma Testi:

Kehribar yumuşak bir maddedir, elmasın aksine yumuşaktır. Eğer elinize bir nesne alıp onu çizmeye çalışırsanız çizilecek hafif toz bırakacaktır elinize, sahte olanlar ise çizilmeye direnç gösterecektir.

4-Sıcak İğne Testi:

Isıtılmış bir iğneyi kehribarın içerisine doğru çok az itmeye çalışın, veya kehribarın ucundan çok az ısıtınca burnunuza çok eski ve tanıdık taze bir reçine-çam kokusu geliyorsa bu gerçek bir kehribardır. Eğer koku rahatsız edici yanık şeklindeyse bu bir kopal veya kötü bir plastik menşeili sahte kehribardır.

5- Tuzlu Solüsyon Testi:

Belirli miktarda suya oranında katılmış sofra tuzuyla hazırlanan solüsyonu, güzelce karıştırın, otuz dakika kadar tekrar tekrar karıştırın. Kehribarı tuzlu suyun içerisine bıraktığınızda gerçek kehribarlar su üstünde yüzecek, sahte olanlar ise batacaktır.

6- Ovma ve koklama:

Beyaz yumuşak bir bez üzerinde elimizde tuttuğumuz numuneyi şiddetli bir şekilde ovarak sürttüğümüzde, gerçek kehribar yavaş yavaş reçinemsi tatlı bir koku verecektir. Kopal olanlar ise daha yumuşak olmaya başlar ve yapışkan bir hale gelebilir.

7-IR-spectroscopy Testi:

En etkili bilimsel methodlardan birisidir.

8- Fosillerin kehribar üzerinde ki durumu

Gerçek kehribarların üzerinde çeşitli bitki ve böcek fosilleri bulunabilmektedir, Bu fosiller genellikle çok küçük mm denilecek boyutlarda olmakla birlikte bu fosillerin mikroskop yardımıyla tanımlanması yapılabilmektedir. Diğer taraftan çoğu sahte kehribarlara yerleştirilmiş fosiller ise nerdeyse kehribarın boyutunda kusursuz yerleştirilmiş ve abartı şekilde kehribardan bağımsız bir görüntü vermektedir. Gerçekten de bu fosiller bu boyutta bulunsa ve bu fosiller bu halleriyle satışa konulsa çok ciddi fiyatlara satılabilecekken cüzi fiyatlara satılmaktadırlar. Diğer taraftan gerçek kehribar içerisinde bulunan fosiller hemen hemen bulunduğu kehribarla bir bütünlük arzederken sahte fosil yerleştirmelerinde sahte kehribarın içerisine kaynaşmadan yerleştirildiği rahatlıkla anlaşılabilir. Resimlerde gerçek ve sahte fosil kehribarlar gösterilmiştir. Hangisinin sahte hangisinin gerçek olduğunu bu bilgiler ışığında siz bulun.

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarda Biz
Web tasarım Web tasarım